W jakim celu organizowane są kursy SEP?
Podziel się

„Proszę wyjaśnić, co oznacza skrót SEP” – gdyby takie zadanie otrzymał przypadkowo spotkany na ulicy młody człowiek, to miałby spore trudności. Z kolei osoby, które od lat są związane z branżą elektryczną, energetyczną albo gazową, bez problemu powiedziałyby, że termin ten związany jest z odpowiednimi uprawnieniami, a sam skrót dotyczy Stowarzyszenia Elektryków Polskich. W artykule wytłumaczymy, jak w ławy sposób zdobyć owe kwalifikacje.

Uprawnienia sepowskie – istotne informacje

Każdy, kto chce pracować na stanowisku elektryka i zajmować się bezpieczną obsługą skomplikowanych urządzeń, potrzebuje odpowiedniego certyfikatu. Jednak, aby mieć go w ręku, musi najpierw ukończyć kurs SEP online albo stacjonarny, a następnie zdać egzamin ustny przed komisją kwalifikacyjną. Wydaje się, że to długa droga i mało komu udaje się ją przejść z sukcesem. Na szczęście zdobycie uprawnień SEP w zakresie dozoru i eksploatacji nie jest trudne.
Osoby, które zapiszą się na szkolenia elektryczne, będą mogły m.in. prowadzić przeglądy techniczne oraz wszelką dokumentację zgodną z przepisami prawnymi. Trzeba jeszcze nadmienić, że wyróżnia się trzy grupy takich uprawnień, ważnych przez pięć lat: G1 (przeznaczonych dla pracowników zajmujących się urządzeniami elektroenergetycznymi), G2 (dla osób obsługujących instalacje cieplne) i G3 (tu mowa o kontrolowaniu sieci gazowych).

Kursy SEP

Skupmy się zatem na szkoleniach. Nie ma dużych wymagań, aby w nich uczestniczyć. Wystarczy być osobą pełnoletnią oraz ukończyć szkołę podstawową. To jedyne, ustalone z góry warunki. Co ważne, jest możliwość zapisania się indywidualnie albo grupowo (w tym przypadku, szkolenia elektryczne organizowane są na uczelniach technicznych). Sama długość trwania kursów zależy od danej placówki szkoleniowej. Najczęściej jest to czas wynoszący maksymalnie kilkanaście godzin. Warto jednak zastanowić się nad tym, jaki typ szkolenia wybierzemy. Okazuje się bowiem, że kursy sep online to lepsze rozwiązanie niż forma stacjonarna.

Szkolenia elektryczne SEP online – zalety

Stowarzyszenie Elektryków Polskich jako jedno z pierwszych w naszym kraju wdrożyło możliwość przeprowadzania kursu w formie zdalnej. To był świetny pomysł. Dlaczego? Do najważniejszych plusów takiego rozwiązania należy chociażby fakt, że bez wychodzenia z domu, można w dogodnym terminie poszerzyć własne umiejętności. Profesjonalne kursy sep online są w stu procentach bezpieczne i wygodne. Uczestnicy zaoszczędzą czas, bo nie będą zmuszeni dojeżdżać do miejsca, gdzie organizowane jest szkolenie.

Przebieg szkolenia online

Na koniec sprawdźmy, jak wygląda taki kurs SEP. Same wykłady teoretyczne odbywają się oczywiście na żywo, na specjalnie przygotowanej platformie internetowej i są połączone z prezentacją multimedialną. Kursant może wtedy zadawać pytania tekstowe. Zanim jednak weźmie udział w pierwszej lekcji, najpierw otrzyma na swoją skrzynkę pocztową odnośnik do strony internetowej, na której przeprowadzane będzie szkolenie. Ważne, aby poza laptopem, uczestnik szkolenie, miała także kamerę oraz mikrofon.


Podziel się