Co to jest zgorzel zęba?
Podziel się

Każdy chce posiadać białe i zdrowe zęby. Niestety nie wszyscy przestrzegają podstawowych zasad higieny jamy ustnej. To może powodować próchnicę, a nieleczona próchnica skutkuje najczęściej stanem zapalnym miazgi.

Czym jest zgorzel zęba?

Warto zwrócić uwagę na fakt, że bakterie wnikają w głąb szkliwa i zębiny. W takiej sytuacji trzeba jak najszybciej udać się do stomatologa, który natychmiast powinien podjąć interwencję. Wiele osób zastanawia się jakie są objawy zgorzeli zęba i czy łatwo je rozpoznać. W tym artykule wyjaśnimy jak leczy się zgorzel zęba i czy można temu jakoś zapobiec. Najczęstszym objawem jest silny i pulsujący ból zęba. Szkliwo może być przebarwione oraz zmatowione. Nieleczony zgorzel zęba może być naprawdę niebezpieczny. Wśród popularnych powikłań można wymienić ropień oraz zapalenie okostnej. Niewłaściwa higiena jamy ustnej i zębów jest zdecydowanie najczęstszą przyczyną powstania zgorzeli zęba. Szczotkowanie zębów dwa razy dziennie może nie być wystarczające, dlatego najlepiej robić to po każdym posiłku. Oprócz tego zaleca się również stosowanie płynu do płukania jamy ustnej oraz nici dentystycznej. Kluczowa jest także odpowiednio zbilansowana dieta. Procesy próchnicotwórcze przyspiesza duża ilość węglowodanów w posiłkach. Bakterie bardzo szybko dostają się do komory zęba i powodują martwicę miazgi. Zgorzel zęba wyróżnia się gnilnym oraz specyficznym zapachem.

Jak się leczy zgorzel zęba?

Warto zwrócić szczególną uwagę na fakt, że beztlenowe bakterie zmieniają miazgę w masy zgorzelinowe. Należy pamiętać, że dla odległych tkanek i narządów zgorzel zęba również jest niebezpieczna. Wynika to z faktu, że toksyczne substancje wydobywają się ze zgorzeli. Ząb jest zazwyczaj wrażliwy na opukiwanie, a najsilniejszy ból pacjent odczuwa w nocy. Lekami przeciwbólowymi nie da się w żaden sposób niestety zredukować dolegliwości związanych ze zgorzelą zęba. Badanie RTG jest niezbędne w prawidłowej diagnostyce. Lekarz stomatolog musi przede wszystkim opracować kanały oraz oczyścić ząb z drobnoustrojów. Na koniec należy jeszcze dokładnie osuszyć jamę zęba. Najlepiej korzystać z usług sprawdzonych i renomowanych stomatologów, którzy wiele lat działają na rynku i cieszą się pozytywną opinią. Leczenie kanałowe kończy się oczywiście założeniem stałego wypełnienia. Na ekstrakcję zęba należy się zdecydować, gdy zgorzel zostanie rozpoznana zbyt późno.


Podziel się