Jak wygląda egzamin SEP?
Podziel się

Żeby podjąć pracę w zawodzie elektryka, należy zdobyć uprawnienia elektryczne. Żeby to zrobić, trzeba zrealizować kursy zawodowy SEP. Obecnie w Polsce istnieje wiele firm, które mają w swojej ofercie takiego szkolenia. Można się na nie zapisać zarówno stacjonarnie, jak i online. Kursy SEP przeprowadzane są w większości większych miast w Polsce. Warto dowiedzieć się, jak wygląda egzamin sepowski.

SEP egzaminy


Zawód elektryka jest w naszym kraju bardzo ceniony. Żeby pracować w nim, trzeba najpierw zdobyć odpowiednie kwalifikacje zawodowe. Warto zaznaczyć, że uprawnienia elektryczne G! to kwalifikacje przeznaczone do obsługi, konserwacji, montażu oraz remontów związanych z urządzeniami elektrycznymi. Obecnie wiele firm poszukuje wykwalifikowanych pracowników do pracy. Elektrycy mogą liczyć na bardzo wysokie wynagrodzenie. Są poszukiwani w wielu sektorach gospodarczych. Należy pamiętać, że ze względu na stały rozwój technologii oraz zmiany w prawie energetycznym, wszelkie uprawnienia SEP wydawane są na okres pięciu lat. Po tym czasie można znowu podejść do kursu zawodowego i je odnowić.

Egzamin sepowski


Wszelkie szkolenia i SEP egzaimny organizowane są w oddziałach Stowarzyszenia Elektryków Polskich. Tego typu szkolenia mają na celu przygotować ludzi do pracy na stanowisku elektryka. Ponadto pomagają zdać egzamin. Żeby przystąpić do takiego egzaminu, trzeba być osobą pełnoletnią oraz posiadać co najmniej podstawowe wykształcenie. Trzeba też powiedzieć o tym, że egzamin kwalifikacyjny złożony jest z części teoretycznej, a także praktycznej. Wszelkie pytania są standaryzowane według ogólnie panujących norm prawnych. Często zadawane są pytania o warunki działania ochrony przeciwporażeniowej, a także o dozwolone napięci. Należy pamiętać, że uczestnicy muszą wykazywać się bogatą wiedzą, która dotyczy układów połączeń sieci, a także zasad działania wyłączników, przyłączenia przewodów, a także ochrony. Oprócz tego, w skład egzaminu nierzadko wchodzą również zadania teoretyczne, które polegają na wykonaniu konkretnie wskazanych zadań teoretycznych. Ponadto należy wyjaśnić sposób postępowania w konkretnej sytuacji. Warto zaznaczyć, że zarówno na kurs, jak i na egzamin, można zapisać się również online. Jest to bardzo cenne zwłaszcza w okresie pandemicznym. Dzięki temu można lepiej zadbać o swoje zdrowie.


Podziel się