Zabieg resekcji wierzchołka korzenia
Podziel się

W wielu gabinetach stomatologicznych w Polsce przeprowadzana jest resekcja wierzchołka korzenia. Jest to dość skomplikowany zabieg, dlatego zawsze warto postawić na renomowaną klinikę dentystyczną. Dzięki temu można być spokojnym o jakość przeprowadzanego zabiegu. Warto dowiedzieć się, na czym polega resekcja wierzchołka korzenia.

Resekcja wierzchołka korzenia zęba

Okazuje się, że resekcja korzenia zęba jest zabiegiem z zakresu chirurgii stomatologicznej. Jest ona wykonywana w wielu renomowanych gabinetach stomatologicznych. Jest to dość skomplikowany zabieg. Przeprowadzany jest przeważnie w przypadku zapalenia tkanek okołowierzchołkowych. Nierzadko jest to jedyny sposób na dostęp do źródła stanu zapalnego, który wywołuje dolegliwości bólowe u pacjentów. Warto dowiedzieć się, jaki jest przebieg tego zabiegu dentystycznego. Ponadto warto wiedzieć, jakie są wskazania, a ponadto przeciwwskazania w przypadku resekcji wierzchołka korzenia. Okazuje się, że taki zabieg nie jest wykonywany we wszystkich gabinetach stomatologicznych, bowiem jest dość skomplikowany. Ponadto jest dość kosztowny, jednakże nierzadko jest ostatecznością.

Na czym polega resekcja wierzchołka korzenia zęba?

Okazuje się, że resekcja korzenia zęba polega głównie na amputacji wierzchołka, a kolejno na usunięciu zmian w obrębie korzenia zęba pacjenta. Trzeba też wiedzieć, że taki zabieg wykonywany jest przeważnie w zębach jednokorzeniowych. Mowa tutaj o kłach oraz siekaczach. Dzięki resekcji wierzchołka korzenia można zapobiec kolejnym zmianom zapalnym. Możliwe jest uratowanie zęba przed jego ekstrakcją, która nierzadko jest wymagana. Należy nadmienić, że resekcja wierzchołka korzenia dokonywana jest w przypadku braku możliwości przeprowadzanie powtórnego leczenia endodontycznego. Ponadto ten zabieg wykonywany jest wtedy, kiedy zmiany okołowierzchołkowe nie poddają się takiemu leczeniu specjalistycznemu. Innym wskazaniem do przeprowadzenia resekcji wierzchołka korzenia zęba jest złamanie wierzchołka korzenia zęba. Trzeba też do tego dodać zapalenie tkanek okołowierzchołkowych bądź nieudane leczenie kanałowe. W Polsce istnieje dużo renomowanych klinik stomatologicznych, w których przeprowadzany jest zabieg resekcji korzenia wierzchołka zęba. Jest to dość skomplikowany zabieg stomatologiczny, który wymaga doświadczenia od dentysty.


Podziel się