Przyczyny zatrzymania zęba
Podziel się

Z problemem zęba zatrzymanego spotyka się wielu pacjentów i najczęściej dotyczy to procesu wyrzynania ósemek. Jest to bolesna dolegliwość, która może doprowadzić do kilku powikłań i problemów w jamie ustnej. Tylko szybka reakcja może spowodować, że pacjent poczuje ulgę i nie dojdzie do przykrych konsekwencji.

Co to jest ząb zatrzymany?

Ząb zatrzymany jest zębem, który ma w pełni uformowany korzeń, ale nie uległ wyrznięciu i z tego powodu nadal pozostaje w kości. Prawidłowym terminem wyrzynania danej grupy zębów jest okres 2 lat i po przekroczeniu tego czasu, gdy ząb nie przeszedł pomyślnie tego procesu, dochodzi do jego zatrzymania. Należy wspomnieć, że zatrzymanie w kości może być całkowite lub częściowe. Kiedy dochodzi do pierwszej z wymienionych sytuacji, mamy do czynienia z całkowitym otoczeniem zęba kością. Druga sytuacja ma miejsce, gdy ząb w jakimś stopniu przebił blaszkę kostną, ale ciągle przykrywa go błona śluzowa.

Tego typu problemy dotykają przede wszystkim zębów trzecich trzonowych, tak zwanych ósemek, górnych kłów, czyli trójek, a także górnych jedynek i dolnych piątek. Jednakże w mniejszym lub większym stopniu problem może dotknąć każdego zęba.

Przyczyny zatrzymania zęba

Wiemy już, co to jest ząb zatrzymany. Pora przyjrzeć się przyczynom powstawania tego zjawiska. Przyczyny zatrzymania zęba często są związane z samym zębem. Dochodzi do tego w sytuacji nieprawidłowego ułożenia zęba stałego w kości i ma to często miejsce na skutek urazu powstałego w okresie uzębienia mlecznego. Zazwyczaj korona ma wtedy nietypową budowę lub inną nieprawidłowość dotyczącą budowy. Objawia się to zagiętą pod kątem koroną w stosunku do korzenia.

Niejednokrotnie przyczyną zatrzymania zęba jest problem, który znajduje się w samej kości otaczającej ząb. Dochodzi wtedy do sytuacji, w której to brakuje miejsca w łuku zębowym lub jest ono zajęte przez przetrwały ząb mleczny. W kości może też pojawić się torbiel oraz ząb dodatkowy, który blokuje drogę wyrzynania danego zęba. Ponadto uwarunkowania genetyczne również mogą być przyczyną zatrzymania zęba.

Objawy zatrzymanego zęba

W przypadku częściowego zatrzymania zęba może dojść do sytuacji, w której resztki jedzenia będą zbierać się w powstałej przestrzeni między koroną zębową a błoną śluzową. Spowoduje to namnażanie się bakterii i w następstwie powstanie stanów zapalnych oraz próchnicy.


Podziel się