Uprawnienia elektryczne – co o nich wiemy?
Podziel się

Każdy mężczyzna, który chciałby wykonywać zawód elektryka, musi mieć specjalne uprawnienia sep g1. Bez nich nawet nie przejdzie całej procedury rekrutacyjnej. Jeżeli więc ktoś planuje w niedalekiej przyszłości zdobyć pracę, powinien do swojego CV dodać także załącznik w formie profesjonalnego świadectwa.

Co zrobić, aby dostać uprawnienia sep do 1kv?

Odpowiedź na pytanie zadane w nagłówku jest bardzo prosta. Trzeba zapisać się na szkolenie, a następnie zdać egzamin ustny. Oczywiście wcześniej należy uiścić odpowiednią opłatę w wysokości 280 zł. Z kolei koszt samego kursu zależy od liczby godzin, miejsca jego organizowania i zakresu materiału. Warto jednak wydać każdą kwotę, bo to dobra inwestycja na przyszłość. Dzięki wiedzy teoretycznej oraz praktycznej, którą pozna się podczas wykładów połączonych z prezentacjami multimedialnymi, będzie można, mając uprawnienia sep g1, zajmować się przede wszystkim eksploatacją urządzeń, sieci oraz wielu instalacji, które wytwarzają, przesyłają, a także zużywają energię elektryczną.

Jakie dokładnie są to urządzenia? Zaliczają się do nich m.in.: agregaty prądotwórcze przyłączone od krajowej sieci elektroenergetycznej; wszelkie zespoły wytwarzające prąd, które charakteryzują się mocą większą niż 50 kW, elektryczna sieć trakcyjna, oświetlenie uliczne oraz aparatura kontrolno-pomiarowa. W grupie G1 są jeszcze sieci, w których wysokość napięcia znamionowego wynosi mniej niż 1 kv (stąd mamy określenie uprawnienia sep do 1kv).

Jakie trzeba spełnić wymagania?

Wydaje się, że mało kto może uczestniczyć w szkoleniu zawodowym sep g1. Tymczasem okazuje się, że wymagania nie są skomplikowane. Pełnoletność oraz co najmniej podstawowe wykształcenie to jedyne warunki. To świetna informacja, bo więcej osób ma szansę na otrzymanie dobrze płatnej, fizycznej pracy związanej bezpośrednio z eksploatacją albo dozorem instalacji elektrycznych.

Uprawnienia elektryczne powyżej 1kv

Warto też wspomnieć, że jest ciekawa opcja dla doświadczonych elektryków. Takie, najczęściej starsze osoby, mogą awansować w danej firmie i pracować z urządzeniami i sieciami o napięciu znamionowym znacznie większym niż 1 kv. Muszą oczywiście pochwalić się własną wiedzą na temat obsługi innych mniej mocnych urządzeń, a w dalszym kroku także zapisać się na kurs. Dopiero wówczas otrzymają uprawnienia elektryczne powyżej 1kv.

Owe szkolenia przygotowujące do pracy na bardziej odpowiedzialnym i niebezpiecznym stanowisku prowadzą najlepsi specjaliści z branży elektrycznej. Zazwyczaj odbywają się one nie w jakimś zewnętrznym obiekcie, a na terenie konkretnego zakładu.


Podziel się