Co zrobić, gdy wypadnie plomba?
Podziel się

Plomba to wypełnienie, które zakłada się w zębie po usunięciu próchnicy. Zwykle wykonana jest z kompozytu światłoutwardzalnego. To sprawia, że jest trwała i dobrze dopasowana do zęba. Niestety, czasem zdarzy się sytuacja, w której plomba wypadnie i dentysta Olsztyn musi założyć ją ponownie. Dowiedz się, jakie są tego przyczyny i co zrobić, gdy nie możesz od razy pójść do gabinetu stomatologicznego.

Dlaczego plomba wypadła z zęba?

Najczęściej przyczyną wypadania plomby jest uraz mechaniczny zęba – ugryzienie czegoś twardego, niekoniecznie do jedzenia (ołówek, długopis) może spowodować, że wypełnienie wypadnie z zęba w całości albo się ukruszy. Taka sytuacja może się też zdarzyć podczas żucia lub jedzenia klejących i ciągnących się cukierków. Stomatolodzy Olsztyn przestrzegają pacjentów przed takimi praktykami, ale nie zawsze jest to skuteczne.

Czasem zdarza się, że zaplombowany ząb ponownie zostanie zaatakowany przez próchnicę. Jeśli bakterie pojawią się ponownie przy plombie, może dojść do jej rozszczelnienia i w efekcie tego wypadnie. Najlepiej odwiedzać gabinet stomatologiczny Olsztyn regularnie i leczyć próchnicę na bieżąco, by do tego nie dopuścić.

Zdarzają się również sytuacje, że plomba wypadła, ponieważ została nieprawidłowo założona. Wtedy najczęściej wypada do kilku dni po leczeniu.

Co zrobić, gdy plomba wypadnie z zęba?

Jeśli plomba wypadnie z zęba należy szybko umówić się do stomatologa. Dentysta Olsztyn ponownie oczyści ząb i założy nowe wypełnienie. Im szybciej odwiedzi się gabinet stomatologiczny Olsztyn, tym lepiej. W ubytku, który jest odsłonięty, będą gromadzić się resztki pokarmu. Takie nieczystości trudno usunąć podczas mycia. To może sprawić, że próchnica pojawi się na nowo i zaatakuje miazgę.

Nawet jeśli na samym początku ząb bez plomby nie boli, nie można zostawiać go odsłoniętego. Jeśli próchnica przedostanie się do żywej tkanki zęba (miazgi), konieczne będzie leczenie kanałowe. Stomatolodzy Olsztyn wykonują je często u pacjentów z zaawansowaną próchnicą.

Gdy plomba wypadnie w sytuacji, w której gabinet stomatologiczny Olsztyn będzie zamknięty, można kupić w aptece tymczasowy opatrunek i zabezpieczyć nim ząb. To preparat na bazie cynku, który może znajdować się w zębie do trzech tygodni. Najpierw należy umyć dokładnie zęby, a następnie nanieść go szpatułką w miejsce plomby i zagryźć.


Podziel się