Ubytki w uzębieniu i sposoby leczenia
Podziel się

Ubytki zębów to szereg nieprzyjemności związanych zarówno ze zdrowiem, jak i samopoczuciem czy wyglądem. Powstają one głównie z powodu próchnicy, ale również urazu lub choroby. Tego typu nieprawidłowości wymagają oczywiście jak najszybszej interwencji specjalisty. Jak dentysta leczy zęby zniszczone wskutek działania różnych czynników?

Wypełnianie, czyli zakładanie plomby

Najwięcej pacjentów, odwiedzających stomatologów, poddawanych jest zabiegom polegającym na wypełnianiu ubytków. Klinika dentystyczna Wolsztyn przeprowadza zakładanie plomb najczęściej w sytuacji, gdy doszło do jedynie częściowej eliminacji kości. W większości przypadków przyczyną takiego stanu rzeczy jest oczywiście próchnica. Często też do gabinetu zgłaszają się osoby, które straciły jakiś fragment kości zębowej podczas np. rozgryzania twardego pokarmu lub wypadku. Wówczas dochodzi do odsłonięcia miazgi zęba, co wywołuje nie tylko ból i pieczenie, ale przede wszystkim dostawanie się do wnętrza różnorodnych drobnoustrojów. Dentysta Wolsztyn przypomina, że bakterie mogą w bardzo krótkim czasie spowodować dalsze psucie się zęba od środka, co jednocześnie przynosi dodatkowe, coraz mocniejsze objawy bólowe i stany zapalne. Plomba jest zatem niezbędna – pozwala szybko uzupełnić brak kości i zapobiec namnażaniu się drobnoustrojów, wywołujących nie tylko choroby w obrębie jamy ustnej, ale również szereg innych schorzeń. Stomatolog Wolsztyn wykonuje wszystko za pomocą wysokiej jakości produktów, materiałów i akcesoriów. Po użyciu środka znieczulającego miejscowo, lekarz może usunąć wiertłem wszelkie zanieczyszczenia miazgi, bez wywoływania bólu pacjenta. Następnie nakłada plombę, formując ją w odpowiedni kształt, i dokonuje jej utwardzenia.

Implanty zębowe

Zupełnie inaczej wygląda sytuacja, gdy Dentysta Wolsztyn ma pod opieką pacjenta, u którego ubytek obejmuje większą część zęba lub jego całość. Wówczas plombowanie nie wchodzi w grę – trzeba zastosować elementy protetyki. Klinika dentystyczna Wolsztyn może zaproponować implanty zębowe, które doskonale imitują naturalny ząb – aż od korzenia. Zabieg składa się z wielu etapów, jest dość czasochłonny i wymaga nałożenia szwów, ale jego efekty są bardzo zadowalające. Inną opcją, którą często oferują gabinety (m.in. Stomatolog Wolsztyn) jest wykonanie samej korony lub mostu. Tu jednak warunkiem jest zachowany przynajmniej częściowo naturalny ząb (zwłaszcza jego korzeń). Uzupełnianie ubytków takimi metodami daje doskonałe rezultaty. Pacjenci mają wówczas szansę cieszyć się ładnym, zdrowym uśmiechem przez wiele następnych lat.


Podziel się