Tani sposób na stylową kuchnię – okładziny ścienne PCV
Podziel się

Szukasz pomysłu na wykończenie ścian w kuchni? Nie chcesz wydawać na ten cel fortuny? Sprawdź okładziny ścienne wykonane z PCV. Są stylowe, tanie i dodatkowo łatwe w montażu. Razem z nimi odmienisz wygląd swojej kuchni w jeden dzień!

Czym jest okładzina ścienna PCV?

Wyprodukowana z polichlorku winylu okładzina ścienna to rodzaj cienkiego panelu, który może imitować wygląd różnych materiałów. Poddany tłoczeniu i wykończony nadrukiem prezentuje się jak beton, kamień, płytki ceramiczne czy cegła. Tak wiele wzorów to sposób na stworzenie efektownie wyglądającej przestrzeni w każdym stylu.

Ze względu na zastosowanie PCV okładziny ścienne mają wiele atutów. Są odporne na wilgoć, łatwe w czyszczeniu oraz odporne na odkształcenia. Są również lekkie i łatwe w montażu – stosuje się specjalny klej do PCV, który zapewnia stabilne przywieranie do nawierzchni, na przykład tynku, płytek.

Okładzina ścienna z PCV w kuchni

Za pomocą okładziny ściennej można nadać ścianom w kuchni atrakcyjny wygląd i dodatkowo zabezpieczyć je przed zabrudzeniami i zniszczeniem. Najczęściej jest ona montowana bezpośrednio nad blatem kuchennym.

W kuchni najlepiej sprawdzi się okładzina ścienna PCV wykonana z gładkiego materiału. Taka struktura dodatkowo ułatwia jego zmywanie. Najpopularniejsze wzory to płytki ceramiczne, na przykład modne płytki marokańskie z efektownymi ornamentami, białe cegiełki, płytki z fotograficznymi nadrukami.

Zamontowana w kuchni okładzina ścienna ma wiele zalet, dlatego może być alternatywą dla innych materiałów, na przykład dla kafelków czy szkła.

Zalety montażu okładziny ściennej w kuchni:

  • nadaje wnętrzu atrakcyjny wygląd
  • zabezpiecza ściany przed uszkodzeniem
  • odporna na wilgoć
  • łatwa do utrzymania w czystości
  • niski koszt zakupu
  • szybki i prosty montaż

Montaż okładziny ściennej w kuchni – podstawowe zasady

Do montażu okładzin ściennych PCV stosowane są kleje. Okładzinę pokrytą klejem umieszcza się na uprzednio oczyszczonej ścianie i dociska. Dla lepszej szczelności zaleca się pokrycie klejem łączeń pomiędzy sąsiadującymi panelami. Do docinania paneli można zastosować nożyczki albo nożyk do tapet.

Należy pamiętać o tym, że okładzina ścienna PCV nie powinna być montowana bezpośrednio przy źródłach otwartego ognia, na przykład na ścianie stykającej się z kuchenką gazową. Można jednak zamontować ją przy kuchence indukcyjnej, przy grzejniku.

Zatem okładziny ścienne to bardzo dobry wybór także do kuchni. Wykonana z PCV okładzina przyciąga uwagę swoim atrakcyjnym wyglądem i może posłużyć na długi czas. To prosty sposób na szybką i tanią metamorfozę kuchni!


Podziel się