Taczka na dwóch kołach – dlaczego warto się na nią zdecydować?
Podziel się

Posiadasz ogród lub większe podwórko? Jeśli tak, to na pewno dysponujesz również niezbędnym sprzętem, który pomaga Ci utrzymać porządek na posesji. Oprócz grabi czy łopatek równie przydatnym elementem takiego wyposażenia jest taczka na dwóch kołach. Czy posiadasz takie urządzenie w swoim domu?

Dlaczego warto posiadać taczkę na dwóch kołach?

Wśród tego rodzaju sprzętu wyróżnić można przede wszystkim dwa najważniejsze typy. Są to taczki ogrodowe oraz budowlane. Różnią się one rodzajem materiału, z jakiego zostały wykonane, pojemnością, maksymalnym obciążeniem, a także ilością kółek. Taczka mechaniczna dwukołowa to zdecydowanie lepsze rozwiązanie od uniwersalnej taczki z jednym kołem. Do jej głównych zalet należy zdecydowanie lepsza stabilność nie tylko na równym, ale przede wszystkim w takich miejscach, gdzie znacznie łatwiej ugrzęznąć w nierównym lub piaszczystym terenie. Dwa koła zapewniają znacznie lepszą stabilność w trakcie przewożenia i przeładowywania. Ma to również znaczenie w przypadku szczególnie dużego obciążenia.

Taczka na dwóch kołach – z jakiego materiału?

Taczka mechaniczna najczęściej przeznaczona jest dla większego obciążenia. Dlatego niezwykle istotny jest również wytrzymały materiał. Najprostsze modele, które służą do lekkich prac ogrodowych, wykonane są zazwyczaj z tworzywa sztucznego, czyli popularnego plastiku. Modele przeznaczone do cięższych prac produkuje się ze stali, np. aluminium, stali malowanej lub ocynkowanej. Są wytrzymałe i posłużą bardzo długo.

Nie mniej istotną kwestią są koła i opony. One również mogą być wykonane z różnorakich materiałów, a nie da się ukryć, że mają również wpływ na wygodne użytkowanie taczki. Najmniej trwałe są te wykonane z plastiku. Nadają się tylko do lekkiej pracy i na równe podłoże. Gumowe nie sprawdzą się natomiast na miękkim gruncie. Najbardziej uniwersalne i wytrzymałe są koła pneumatyczne. Ważne jest również ich umiejscowienie: im koła znajdują się bliżej środka, tym trudniej taczką manewrować.

Taczki ogrodowe aluminiowe a pojemność

Są one dużo bardziej wytrzymałe od między innymi taczek z tworzyw sztucznych. Mogą one różnić się pojemnością oraz maksymalnym obciążeniem, więc są to parametry, które należy ściśle dopasować pod swoje potrzeby. Do niedużej posesji, gdy urządzenie ma służyć tylko do usunięcia uschniętych gałęzi czy skoszonej trawy, wystarczą taczki ogrodowe aluminiowe o pojemności około 100 litrów. W innym przypadku można zdecydować się na model o pojemności nawet 290 litrów dla materiałów sypkich.


Podziel się