Podstawowe odmiany protez zębowych
Podziel się

Jakiekolwiek braki w uzębieniu powinny być zawsze wypełniane, gdyż niekompletne uzębienie jest nie tyle nieestetyczne, co też niezdrowe – może prowadzić do różnych poważnych schorzeń. Protetyka Sosnowiec każdemu pozwoli cieszyć się pięknym i niewybrakowanym uśmiechem. Jeżeli zęba nie da się uratować, czasem lepiej go usunąć i wstawić na jego miejsce imitującą go protezę.

Protezy zębowe Sosnowiec dzielą się na te stałe i ruchome. Pierwsze są protezami wyjmowanymi, które pacjent może zakładać i ściągać w dowolnym momencie, drugie natomiast są przytwierdzane na stałe, dlatego tylko stomatolog jest w stanie je później wyciągnąć. Typ budowy nie jest jednak jedynym kryterium podziału. Protezy są wykonywane z różnych materiałów i w zależności od ich typu mogą różnorako się sprawdzać.

Protezy akrylowe

Dawniej używano ich zdecydowanie najczęściej, jednak teraz każdy dobry protetyk Sosnowiec stara się od nich odchodzić i raczej nigdy nie zaleci ich pacjentom. Protezy z akrylu są tanie, ale ich niska cena jest jedną z nielicznych ich zalet. Dość dobrze dopasowują się do zębów i mogą fajnie je imitować, jednakże robią to kosztem obciążania śluzówki (zwłaszcza podczas żucia) oraz pewnego dyskomfortu, który jest odczuwalny przez długi czas po założeniu takiej protezy.

Akrylowe protezy są też mało odporne na łamanie się i kruszenie. Na pewno nie jest to najlepsza opcja z możliwych.

Protezy nylonowe

Bardzo ciekawa propozycja, na której współczesna protetyka Sosnowiec dość mocno się opiera. Nylonowe protezy charakteryzują się lekkością, delikatną budową i tym, że są wygodne w użyciu. W przeciwieństwie do akrylu nylon cechuje się wysoką trwałością wynikającą z jego odporności na uszkodzenia mechaniczne. Jest wytrzymały, ale jednak pomimo tego nylonowe protezy muszą być wymieniane regularnie – zazwyczaj co dwa lata.

Nylon ma również tę zaletę, że dobry protetyk Sosnowiec może idealnie dopasować go do koloru zębów i dziąseł, by proteza doskonale wkomponowała się w naturalne uzębienie.

Protezy akronowe

Ostatnia już z tych najpopularniejszych propozycji to proteza akronowa, czyli proteza bardzo elastyczna i lekka – idealnie dopasowująca się do uzębienia pacjenta. Akron jest przyjemny w użyciu, dlatego pacjenci chętnie się na niego decydują. Takie protezy zębowe Sosnowiec są czymś pomiędzy tanimi protezami akrylowymi a dość drogimi protezami nylonowymi.


Podziel się