Plombowanie zębów. Jak przebiega zakładanie wypełnienia u dentysty?
Podziel się

Stomatologia zachowawcza jest działem, który skupia się na leczeniu ubytków. Najczęściej prowadzonym zabiegiem stomatologii zachowawczej jest plombowanie zębów, czyli zakładanie wypełnień. Jak przebiega taka procedura? Czy lepiej plombować zęby prywatnie czy na NFZ?

Zabieg plombowania zębów

Plombowanie zębów wykona każdy dentysta Olsztyn nie jest w tym przypadku wyjątkiem, dlatego także w tym mieście można skorzystać z tej procedury, by uzupełnić ubytek i zapobiec rozprzestrzenianiu się infekcji.

Główne wskazania do założenia plomby to:

 • próchnica zębów
 • złamania zębów
 • ukruszenia zębów

Rekonstrukcja prowadzona jest w znieczuleniu, z wykorzystaniem odpowiednich narzędzi i materiałów. Pacjentom chcącym wykonać ją u dentysty albo dentystki Olsztyn oferuje najlepszą jakość zabiegów.

Rodzaje plomb stomatologicznych

Zwykle dentysta w Olsztynie wykorzystuje kilka typów plomb, które różnią się pomiędzy sobą swoją trwałością i wyglądem.

Główne rodzaje wypełnień:

 • plomby światłoutwardzalne – białe, utwardzane światłem UV, najbardziej estetyczne i wytrzymałe
 • plomby chemoutwardzalne – białe, ale podatne na przebarwienia i mniej wytrzymałe
 • plomby amalgamatowe – srebrne, metalowe, obecnie powoli się od nich odchodzi

Powyższych plomb nie wykonują wszyscy dentyści Olsztyn – dostępność zależy od oferty gabinetu i refundacji zabiegów w gabinecie dentystycznym w Olsztynie.

Zakładanie plomby – krok po kroku

 1. Wykonanie znieczulenia – dzięki niemu zabieg jest bezbolesny. Nie jest ono konieczne przy bardzo płytkich ubytkach.
 2. Opracowanie ubytku próchnicowego – usunięcie zmienionych tkanek wiertłem.
 3. Założenie podkładu na miazgę zębową – stosowane przy głębszych ubytkach.
 4. Wykonanie plomby – zależne od jej typu.
 5. Dopasowanie wypełnienia do zgryzu – pacjent zagryza specjalną kalkę, a stomatolog kształtuje powierzchnię zęba tak, aby pasowała do zgryzu.

Plombowanie zębów – prywatnie i na NFZ

Zabiegi w ramach stomatologii zachowawczej wykonują stomatolodzy z umową z Narodowym Funduszem Zdrowia i prywatni dentyści Olsztyn daje pacjentom możliwość skorzystania z każdej z tych opcji.

Zabieg na NFZ umożliwia wykonanie plomb chemoutwardzalnych od trójki do trójki, a w pozostałych zębach plomb amalgamatowych. Z nowoczesnych plomb kompozytowych światłoutwardzalnych można skorzystać w prywatnych gabinetach.

Prywatny dentysta Olsztyn – koszt wykonania plomby – od 150 do 300 złotych zależnie od wielkości ubytku. Osobom chcącym udać się do prywatnego dentysty albo dentystki Olsztyn umożliwia uzyskanie pomocy najlepszych specjalistów w regionie.


Podziel się