Otrzymanie uprawnień sepowskich
Podziel się

Wiele osób marzy o zawodzie elektryka, ponieważ jest to gwarancja dobrych zarobków i stabilizacji finansowej. Ukończenie szkoły elektrycznej to jednak nie wszystko, ponieważ bardzo ważne są także uprawnienia SEP do 1kV.

Wymogi pracodawców

Pojawiają się często jako konieczny wymóg na określone stanowisko pracy. Warto jednak dodać, że to nie wszystko, ponieważ przydają się także w codziennym życiu. Kursy SEP to dodatkowe szkolenia, które nie są dla nikogo obowiązkowe. Oznacza to, że uprawnienia G1 mogą zdobyć tylko chętni, którzy złożyli aplikację i zapisali się na szkolenie. Żeby zostać uczestnikiem takiego kursu trzeba mieć ukończone 18 lat oraz posiadać przynajmniej podstawowe wykształcenie. Tak niskie wymogi sprawiają, że każdego roku jest masa chętnych, którzy chcą otrzymać uprawnienia elektryczne. Do zapisania się na szkolenie nie jest potrzebna specjalistyczna wiedza, ani wykształcenie wyższe. Wystarczy motywacja oraz szczere chęci i zaangażowanie. W ostatnim czasie dużą popularnością cieszą się też kursy online, które są naprawdę bardzo wygodne. W dzisiejszych czasach jest możliwe odbycie szkolenia w domu, natomiast sam egzamin jest przeprowadzany w formie ustnej stacjonarnie.

Forma egzaminu SEP

Taka postać egzaminu wyklucza jakiekolwiek ściąganie, dlatego trzeba się do niego uczciwie przygotować, żeby zdać bez żadnych problemów. Można wyróżnić następujące szkolenia SEP: elektryczne, energetyczne oraz gazowe. Jeśli chodzi o największą popularność to niezmiennie od wielu lat należy w tym miejscu wymienić uprawnienia G1, czyli elektryczne. Czas szkolenia jest bardzo krótki i trwa zaledwie kilkanaście godzin. Oznacza to, że można zdobyć uprawnienia nawet w ciągu 1 dnia, co jest świetną informacją dla wielu osób dojeżdżających. Konieczność regularnego dojeżdżania może utrudnić pewne kwestie, dlatego jest to dobre rozwiązanie. Szkolenie zaczyna się od wykładów teoretycznych, które są związane z danym zagadnieniem. Zazwyczaj trwają one kilka godzin i kończą się egzaminem ustnym. To właśnie wtedy następuje weryfikacja wiedzy kursanta i ocena jego faktycznych umiejętności. Po zaliczeniu egzaminu można odebrać certyfikat, który potwierdza posiadane uprawnienia. W dokumencie dokładnie opisany jest zakres czynności, które mogą być wykonywane przez właściciela. Uprawnienia sepowskie są często wymagane przez pracodawców.


Podziel się