Możesz zdążyć przed próchnicą
Próchnica zębów towarzyszy człowiekowi od zarania ludzkości, na co wskazują wykopaliska archeologiczne. Trzymając się naszego podwórka, na terenie północno-wschodniej Polski znaleziono ślady próchnicy na zębach ludzi żyjących 9 tysięcy lat temu. Szczegółowe badania dowiodły, że przepadali oni za miodem i owocami, czyli produktami bogatymi w cukier. Zapewne też z tego powodu przedwcześnie tracili zęby. Dziś, gdy spożycie cukru osiągnęło niespotykane wcześniej rozmiary, próchnica dotyka 90% polskiego społeczeństwa. Jak się bronić przed tą podstępną chorobą?
Bakterie, które żywią się cukrem
Wiemy, że cukier powolutku zjada zęby, ale jak właściwie wygląda mechanizm niszczenia zęba? Istota choroby długo pozostawała nieznana i dawała pole do snucia barwnych hipotez. Na przykład Scribonius Largus (I wiek n. e.), który był lekarzem cesarza Klaudiusza, podejrzewał, że zęby są zjadane przez robaki. Prawda co do przyczyny ujrzała światło dzienne dopiero wraz z odkryciem bakterii.
Choć podatność na próchnicę jest sprawą indywidualną, to zawsze za jej rozwój odpowiadają bakterie. W wyniku metabolizowania cukrów bakterie próchnicotwórcze produkują silny kwas, który rozpuszcza szkliwo i odsłania ząb. Tak właśnie powstają szpetne dziury w zębie. Jest to znak, że najwyższy czas, aby zębem zajął się stomatolog Sosnowiec. Zwlekanie z wizytą grozi utratą zęba.
Dentysta Sosnowiec radzi, jak się bronić przed próchnicą
Istnieje kilka sprawdzonych sposobów na walkę z próchnicą. Podstawą jest higiena jamy ustnej. Zęby należy często szczotkować, najlepiej przy pomocy pasty z fluorem, aby zdjąć z nich osad, w którym aż roi się od bakterii. Wieczorem zaś, przed udaniem się spoczynek, trzeba za pomocą nici dentystycznej oczyścić przestrzenie między zębami z zalegających tam resztek jedzenia. Osoby jedzące dużo słodyczy powinny po schrupaniu batonika czy wypiciu napoju słodzonego umyć zęby, a jeżeli jest to niemożliwe, dokładnie wypłukać usta wodą. Co do kamienia nazębnego, który jest niczym innym, jak siedliskiem bakterii, dziś usuwa się go szybko i bezboleśnie. Każdy gabinet stomatologiczny Sosnowiec przeprowadza taki zabieg.
Znajdź sobie dobrego dentystę
A jak już go znajdziesz, odwiedzaj regularnie. Dentysta Sosnowiec jest w stanie zauważyć zmiany próchnicze, gdy są one jeszcze niezauważalne gołym okiem. Leczenie jest wtedy szybkie i praktycznie bezbolesne. Ale nawet w zaawansowanej chorobie dzisiejsza stomatologia czyni cuda. W przypadku dużych ubytków z pomocą przychodzi endodoncja, czyli leczenie kanałowe. Ząb, który jeszcze wczoraj nadawałby się tylko do ekstrakcji, dziś często zostaje uratowany i zyskuje drugie życie na długie lata.