Monitory poleasingowe – na jakie matryce postawić?
Podziel się

Wybranie porządnego monitora poleasingowego nie jest prostym zadaniem zwłaszcza dla osób, które nie znają się za bardzo na sprzęcie IT. Niniejszy artykuł jest doskonałym wyborem właśnie dla osób, które chcą poszerzyć swoją dotychczasową wiedzę i dowiedzieć się nieco więcej o kluczowych parametrach nowoczesnych monitorów dostępnych na rynku.

Rodzaj matrycy

Tanie monitory używane mogą posiadać matryce, TN, VA albo IPS. Każde rozwiązanie ma oczywiście swoje zalety i wady, dlatego też nie można wskazać uniwersalnego sprzętu, który zaspokoi oczekiwania każdego użytkownika. W dzisiejszych czasach największym zainteresowaniem cieszą się monitory panoramiczne 16:9 albo ultrapanoramiczne 21:9. Jeżeli chodzi o odświeżanie ekranu, to godne polecenia są modele 144 MHz.

Matryce TN – co trzeba wiedzieć?

Monitory poleasingowe z matrycami TN są bardzo tanie, dlatego też tak wiele osób decyduje się na ich zakup. Pamiętać należy o tym, że charakteryzują się one dość niskim czasem reakcji, dlatego też przypadną do gustu graczom. Największymi wadami jest słaby kąt widzenia i dość słabe odwzorowanie kolorów. Dla wielu osób sporym minusem może okazać się także słaby kontrast, dlatego też matryce TN unikane są przez grafików. Godne polecenia są monitory z odświeżanie 240 Hz, które wykorzystywane są obecnie przez profesjonalnych graczy na całym świecie. Monitory TN poleasingowe są dobrym wyborem dla firm, które chcą kupić większą liczbę monitorów dla pracowników biurowych.

Czym wyróżniają się monitory IPS?

Monitory poleasingowe IPS mogą pochwalić się zdecydowanie lepszym odwzorowaniem barw i znacznie lepszym kontrastem. Do kluczowych zalet można zaliczyć lepsze kąty widzenia. Największym minusem jest oczywiście dość niski czas reakcji. W tańszym modelach odwzorowanie czerni pozostawia wiele do życzenia. Satysfakcjonujący odświeżanie i niski czas reakcji oferują tylko najdroższe monitory używane IPS.

Monitory VA – przydatne informacje

Tanie monitory używane VA są tak naprawdę idealnym kompromisem pomiędzy powyżej opisanymi matrycami TN i IPS. Co prawda nie oferują one tak żywych barw jak matryce IPS, ale za to zapewniają zdecydowanie lepsze kąty widzenia od TN. Do największych zalet można śmiało zaliczyć wysoki kontrast i doskonałe odwzorowanie czerni. Jest to idealny wybór dla osób, które na monitorach poleasingowych bardzo często oglądają filmy. Pamiętać należy jednak o tym, że monitory VA łączą nie tylko zalety, ale również wady powyżej opisanych matryc. Gracze powinni zwrócić uwagę na niski czas reakcji.


Podziel się