Lęk przed stomatologiem – czy słuszny?
Podziel się

Strach przed wizytą u stomatologa dotyczy większości pacjentów. Skutkiem tego jest brak leczenia dentystycznego i poważne problemy z jamą ustną.

Skąd strach?

Przyczyny lęku przed dentystą mają różne podłoże. Najczęściej źródłem tego są traumatyczne przeżycia jeszcze z czasów dzieciństwa. Dorośli dziś ludzie, wychowywani w PRL, odwiedzali przestarzałe, kiepsko wyposażone gabinety. Słabe były nie tylko narzędzia i środki, ale także metody działań. Wiele zabiegów wykonywano bez znieczulenia, co potęgowało nieprzyjemne doznania. Obecnie działające gabinety stomatologiczne Kraków to jednak zupełnie inna jakość usług. Mimo to wspomnienia z dawnych lat są wciąż główną przyczyną lęków przed dentystą. Objawiają się one m.in. przyspieszonym pulsem, bólem żołądka, bezsennością czy drgawkami. W wielu wypadkach problem jest naprawdę duży, a symptomy bardzo uciążliwe i blokujące przed wizytą u dentysty. Na szczęście coraz więcej miejsc (m.in. Klinika Stomatologiczna Kraków) zmienia na lepsze negatywny wizerunek gabinetów.

Jak pokonać lęk?

Unikanie wizyt u dentysty nie jest dobrym pomysłem – rezultat daje odwrotny efekt w postaci zaawansowanych chorób jamy ustnej oraz dłuższego i bardziej skomplikowanego leczenia. Warto zatem pokonać strach i udać się do dobrego, cieszącego się pozytywnymi ocenami gabinetu. Miejscem takim jest m.in. wspomniana Klinika stomatologiczna Kraków. Bardzo ważne, aby specjalista wykonujący zabiegi był osobą empatyczną, otwartą, życzliwą, a przede wszystkim posiadał odpowiednie umiejętności. Istotna w zmniejszeniu lęku jest równie rozmowa z lekarzem. Dobrym pomysłem jest wizyta konsultacyjna, podczas której będzie czas na zadanie pytań odnośnie leczenia oraz poinformowanie specjalisty o swoim lęku. Klinika dentystyczna Kraków przykłada ogromną wagę do odpowiedniej relacji z pacjentami i zawsze stara się wyjść naprzeciw ich problemom i potrzebom. Dodatkowo zastosować można także techniki relaksacyjne (muzyka, piłka lub kostka antystresowa). Pomocna może okazać się również obecność kogoś bliskiego.

Dlaczego nie trzeba bać się dentysty?

Choć kilkadziesiąt lat temu wizyta u dentysty rzeczywiście mogła być bolesnym przeżyciem, dziś medycyna rozwinęła się na tyle, że działanie lekarza często nie jest w ogóle odczuwane. Gabinety stomatologiczne Kraków stosują nowoczesne technologie, które minimalizują dyskomfort. Przede wszystkim standardem są dziś środki znieczulające. W skrajnych przypadkach, gdy zabieg jest trudny lub przeprowadzany u dziecka, w grę wchodzi nawet narkoza. Klinika dentystyczna Kraków dysponuje także odpowiednią aparaturą na miarę XXI wieku. Warto zauważyć, że na przestrzeni lat zmieniło się na także podejście do pacjenta. Lepsze traktowanie przez personel dobrze wpływa na samopoczucie i stosunek do terapii stomatologicznej.


Podziel się