Leczenie zębów w ciąży
Podziel się

Podczas ciąży leczenie zębów jest nie tylko możliwe, ale nawet wskazane. Bakterie powodujące próchnicę roznoszą się po organizmie i mogą dotrzeć do płodu. Podobnie dzieje się podczas innych stanów zapalnych dziąseł czy uzębienia. Z tego powodu każdy stomatolog Kraków zaleca leczenie zębów podczas planowania ciąży, a najpóźniej w jej trakcie.

Czy leczenie zębów w ciąży jest bezpieczne?

Wiele przyszłych mam obawia się leczenia zębów podczas trwania ciąży w trosce o zdrowie maluszka. Warto jednak pamiętać, że nawet zwykła próchnica może być niebezpieczna dla ciąży, dlatego zęby muszą być wyleczone. Obecnie wizyty u stomatologa są wskazane na każdym etapie trwania ciąży. Klinika stomatologiczna Kraków przyjmuje pacjentki w I, II, jak i III trymestrze ciąży, chociaż za najbezpieczniejszy okres uważa się II trymestr. Wówczas kończą się procesy tworzące narządy wewnętrzne dziecka, dlatego płód jest o wiele mniej podatny na czynniki szkodliwe niż podczas I trymestru. Dentysta Kraków stosuje wyłącznie bezpieczne materiały, które mogą być stosowane u kobiet ciężarnych. Podczas wizyty zawsze należy poinformować lekarza o błogosławionym stanie, dzięki czemu może on dobrać odpowiednie leki. Przykładowo, dla kobiet w ciąży stosuje się bezpieczne znieczulenie, czyli lidokainę. Dzięki temu każda wizyta u stomatologa jest w pełni bezpieczna dla mamy i dla maluszka.

Jak leczyć zęby w ciąży?

Każdorazowo sposób leczenia uzębienia określa klinika stomatologiczna Kraków. Z powodu większej podatności kobiet ciężarnych na rozwój próchnicy i chorób dziąseł, wizyty kontrolne powinny się odbywać co najmniej raz w każdym trymestrze. Wówczas stomatolog wskazuje kobiecie, w jaki sposób powinna dbać o uzębienie. Dwukrotnie podczas trwania ciąży kobieta ma prawo do usunięcia kamienia nazębnego, co gwarantuje umowa stomatologa z NFZ. Jeżeli ciężarna posiada ogniska próchnicy, dentysta Kraków zadecyduje o ich usunięciu. Najlepiej nie zwlekać z taką wizytą. Zdarza się, że kobiety ciężarne unikały stomatologa i ich zęby nadają się do leczenia kanałowego. Również taki zabieg jest możliwy do wykonania w trakcie ciąży, a nawet wskazany ponieważ mocno rozwinięta próchnica i bakterie krążące we krwi zwiększają ryzyko przedwczesnego porodu. Kobiety ciężarne mają prawo do bezpłatnego leczenia kanałowego wszystkich zębów. Problemem może być jednak wykonanie zdjęcia RTG, które jest zwykle wymagane przy leczeniu kanałowym, natomiast rentgen w ciąży nie jest wskazany. Ostatecznie o sposobie leczenia decyduje stomatolog Kraków, dobierając metodę najbezpieczniejszą dla mamy i dziecka.


Podziel się