Jakie zadania spełnia ręczny przełącznik faz?
Podziel się

W nowoczesnym budownictwie coraz częściej można spotkać ręczne i automatyczne przełączniki faz, które wykorzystywane są oczywiście do kontrolowania napięcia na poszczególnych fazach. W dużej mierze to właśnie dzięki temu prostemu rozwiązaniu możliwe jest zabezpieczenie się przed przepięciami. Ręczny przełącznik faz jest doskonałym wyborem również dla tych osób, które chcą uzyskać napięcie o określonej wartości.

Jak to działa?

Wyłącznik fazowy to specjalne urządzenie, którego podstawowym zadaniem jest podłączenie nie fazy głównej, a dowolnej innej fazy, która jest zbliżona do wartości nominalnych danego urządzenia. Do podłączenia dochodzi nie tylko wtedy, gdy linia energetyczna jest odłączona, ale również wtedy, gdy napięcie jest znacznie wyższe niż określone limity. Automatyczny przełącznik faz działa na zasadach iteracji po liniach elektroenergetycznych. Przełączenie możliwe jest do realizacji za pomocą specjalnego mikrokontrolera. Jeżeli chodzi o ręczny przełącznik faz, to jest to nic innego jak popularny pakowacz. Mowa tutaj oczywiście o mechanicznym przełączniku krzywkowym.

Jakie przełączniki faz wybrać?

Aby wybrać najlepszy automatyczny przełącznik faz, należy sprawdzić kilka kluczowych elementów. W pierwszej kolejności trzeba zwrócić uwagę oczywiście na dopuszczalne parametry samego prądu. Jest to tak naprawdę najważniejszy parametr, jeżeli chodzi o wybór optymalnego przełącznika fazowego. Dużym błędem okazuje się wybieranie przełącznika, którego parametry techniczne znacząco przekraczają ocenę maszyny wejściowej. Kolejnym elementem, na który należy zwrócić uwagę jest funkcja regulacji. W najtańszych modelach przełączników trójfazowych niestety funkcja regulacji jest niedostępna. Z praktycznego punktu widzenia oznacza to, że nie ma możliwości dostosowania zarówno progu minimalnego, jak i również maksymalnego napięcia sieciowego. Nowoczesny przełączniki faz może posiadać także zegar, który można skonfigurować do swoich indywidualnych potrzeb i preferencji.

Wskazanie i wyświetlanie wskaźników wydajności

Najprostsze przełączniki dostępne na rynku mają minimalne wskazania świetlne. Jeżeli chodzi o bardziej zaawansowane modele, to posiadają one nie tylko specjalny wyświetlacz segmentowy, ale również niezawodny wyświetlacz LCD. Na wspomnianych wyświetlaczach ustawione są poszczególne parametry zarówno nastaw urządzenia, jak i również wartość samego napięcia. Na wyświetlaczu znajdują się również informacje dotyczące faz do której następuje aktualnie połączenie. Na samym końcu warto wspomnieć o tym, aby zwrócić uwagę na sam montaż przełącznika.


Podziel się