Przyłbice BHP – rodzaje i zastosowanie. Na jakich stanowiskach należy je nosić?
Podziel się

Przyłbica ochronna jest jednym ze środków ochrony indywidualnej, których zadaniem jest zabezpieczenie twarzy przed czynnikami zewnętrznymi. Jednocześnie umożliwia ona prowadzenie prac, zapewniając właściwe zabezpieczenie dla oczu i innych części twarzy. Jakie rodzaje przyłbic BHP znajdują się w sprzedaży? Kiedy wskazane jest ich noszenie?

Czym jest przyłbica ochronna na twarz?

Produkty jak przyłbice ochronne stosowane są jako środki ochrony indywidualnej, a dokładnie środki ochrony twarzy. Określane są one również jako przyłbice BHP.

Przyłbica składa się z materiału osłaniającego twarz i jednocześnie pozwalającego na wygodny ogląd otoczenia. Aby uzyskać odpowiedni stopień ochrony twarzy przed uszkodzeniami, przyłbica ochronna na twarz może być wykonana z określonych typów materiałów, na przykład ze wzmocnionej folii czy też z silniejszego poliwęglanu o dużej grubości. Dodatkowo przyłbica składa się także ze specjalnego elementu umożliwiającego założenie jej na głowę – dzięki regulacji można wtedy uzyskać właściwe dopasowanie.

Najlepszą ochronę przed czynnikami zewnętrznymi zapewniają przyłbice spawalnicze, które mają na celu ochronę twarzy i wzroku przed iskrami. Wyposażane są one także w specjalne filtry.

Przyłbice BHP – rodzaje

Do kategorii jak przyłbice ochronne zalicza się szeroka gama różnych produktów, które mogą być dopasowane specjalnie do potrzeb użytkownika i warunków panujących na stanowisku pracy. Wśród nich znajdują się:

  • Przyłbice ochronne przeciwwirusowe – składają się z elastycznej, usztywnianej folii, która podwyższa poziom ochrony dróg oddechowych. Przyłbice tego typu powinny być noszone razem z maseczkami ochronnymi.
  • Przyłbice ze stali nierdzewnej – mają postać siatek, które zakładane są do hełmów ochronnych. Zapewniają ochronę przed odłamkami, dlatego stosowane są między innymi w leśnictwie, ogrodnictwie.
  • Przyłbice spawalnicze – przyłbice BHP przeznaczone specjalnie dla spawaczy. Zapewniają skuteczną ochronę przed iskrami, łukiem elektrycznym. Dostępne są także hełmy spawalnicze.
  • Przyłbice z szybkami z poliwęglanu – wyposażone w przezroczyste szybki poliwęglanowe o właściwościach przeciwodpryskowych, stosowane są w celu ochrony przed odłamkami, cieczami.
  • Przyłbice z zausznikami – rodzaj przyłbic wyposażonych w zintegrowane nauszniki, dzięki czemu chronią one nie tylko twarz, ale dodatkowo także słuch. Sprawdzone między innymi w budownictwie.

Przyłbice ochronne – gdzie kupić?

Artykuły jak przyłbica ochronna na twarz są oferowane głównie w sklepach BHP, w których można zakupić różne rodzaje artykułów BHP.

Zamówienia na przyłbice oraz inne produkty stosowane w celu zapewnienia bezpieczeństwa i higieny pracy można składać także w sklepach internetowych.


Podziel się