Egzamin SEP – jak się do niego przygotować?
Podziel się

Aby uzyskać uprawnienia do pracy z urządzeniami, instalacjami i sieciami w ramach kategorii G1, G2 i G3 SEP, konieczne jest zaliczenie egzaminu. W jaki sposób przygotować się do niego kompleksowo i zaliczyć go bez problemów?

Egzamin SEP – jak przebiega?

Osoby ubiegające się o uprawnienia SEP egzamin zaliczają przed komisją SEP, czyli Stowarzyszenia Elektryków Polskich albo komisją innej organizacji posiadającej takie same prawa.

Egzamin odbywa się w formie ustnej i polega on na odpowiedzi na kilka pytań zadanych przez członków komisji. Prawidłowe odpowiedzi na zadane pytania pozwalają na otrzymanie uprawnień SEP.

Aktualnie egzaminy SEP najczęściej organizowane są w ramach kursów SEP, dlatego też kursanci nie muszą zapisywać się na nie dodatkowo. Jest to duże udogodnienie, a ponadto w ten sposób można znacznie szybciej uzyskać potrzebne uprawnienia albo je odnowić.

Dzisiaj egzaminy są także organizowane w formie internetowej – wówczas odbywają się z użyciem komunikatorów online.

Egzaminy SEP – jak się przygotować?

Aby zaliczyć egzamin SEP, konieczne jest posiadanie odpowiedniej wiedzy w wybranym zakresie zależnym od kategorii kursu i uprawnień, czyli w ramach sieci, instalacji, urządzeń elektrycznych, cieplnych lub gazowych.

W trakcie kursu SEP uczestnicy otrzymują przekrojową wiedzę, która pozwala na pozytywne zaliczenie egzaminu. Dodatkowo można także przygotować się do niego samodzielnie, co pozwala także na poszerzenie i ugruntowanie posiadanych informacji.

Żeby łatwiej zaliczać egzaminy SEP, warto uważnie uczestniczyć w kursach, zapoznać się z otrzymanymi podczas nich materiałami, a także uczyć się samodzielnie, na przykład z dostępnych w internecie publikacji.

W internecie można znaleźć także przykładowe pytania na egzamin SEP, co które również są bardzo pomocne w przygotowaniach. Dzięki nim można zapoznać się zarówno z przykładowymi kwestiami, o które może zapytać komisja egzaminacyjna, jak i powtórzyć posiadaną już wiedzę.

Uprawnienia SEP egzamin – ile kosztuje podejście do egzaminu?

Osoby chcące uzyskać uprawnienia SEP egzamin muszą opłacić z własnej kieszeni. Opłata wnoszona jest osobno.

Za kurs SEP najczęściej należy zapłacić około 100 zł, gdy ma on formę online, albo 350 zł, gdy prowadzony jest on stacjonarnie. Z kolei koszt egzaminu SEP to obecnie 280 zł.

Więcej informacji o aktualnej ofercie ośrodków szkoleniowych organizujących kursy SEP oraz egzaminy można znaleźć na ich stronach internetowych. Na zajęcia można zapisać się także całkowicie przez internet.


Podziel się