Dlaczego warto założyć licówki?
Podziel się

Aby nieco poprawić wygląd swoich zębów, nie trzeba od razu odwiedzać ortodonty – drobne mankamenty naprawimy za pomocą licówek. To dzięki nim możemy skutecznie poprawić barwę zęba i usunąć nieestetyczne przebarwienia, a także zamaskować ubytek szkliwa czy skorygować kształt zęba. W takim razie co to są licówki i jakie są ich zalety?

Dlaczego warto założyć licówki?

Licówki to metoda na znacznie piękniejszy uśmiech – są to cieniutkie płatki, które zakłada się na powierzchnię zęba, dzięki czemu można poprawić zarówno jego barwę, jak i kształt. Zanim licówka zostanie przymocowana do powierzchni zęba, to musi być on do tego odpowiednio przygotowany. W tym celu stomatolog szlifuje i wygładza jego powierzchnię, co jest równoznaczne z tym, że jest to zabieg nieodwracalny. Nie mamy się jednak co obawiać, ponieważ zyskujemy znacznie lepszy efekt estetyczny. Ponadto założoną licówkę zawsze można wymienić, jeśli zajdzie taka potrzeba. Dlaczego warto założyć licówki? – Właśnie choćby dlatego, aby ukruszony ząb lub taki, który w wyniku leczenia kanałowego utracił swoją barwę, na powrót stały się piękne.

Niekwestionowane zalety licówek

Co to są licówki i jakie jeszcze posiadają zalety? Oprócz tego, że możemy poprawić barwę zębów i nierówności w ich powierzchni, to w niektórych przypadkach mogą także naprawić pewne niedoskonałości ortodontyczne. Tak jest między innymi z nieestetycznymi przerwami między zębami, w tym szczególnie między jedynkami. Diastema może niektórym wydawać się mało atrakcyjna, a to właśnie dzięki licówkom można znacznie ją zmniejszyć bez konieczności zastosowania aparatu ortodontycznego. Dlaczego warto założyć licówki? – Z ich pomocą zrekonstruujesz braki w szkliwie, które nastąpiły w wyniku erozji – tym samym zadbasz nie tylko o wymiar estetyczny zęba, ale również sprawiasz, że będzie on bardziej odporny na różnego rodzaju szkodliwe czynniki.

Czy licówki mają wady?

Zalety licówek są niekwestionowane, a czy w takim razie mają także wady? Najczęściej wymienianą wadą jest ich cena – niestety licówki nie są tanie, ale ich koszt uzależniony jest od materiału, z jakiego zostały wykonane. Najdroższe licówki to te, które zostały wykonane z porcelany, znacznie tańszym rozwiązaniem są licówki kompozytowe. Ponadto po wykonaniu zabiegu zęby mogą być nieco bardziej nadwrażliwe, ale to mija po pewnym czasie.


Podziel się