Licówki – jaka jest ich trwałość?

Licówki to jeden z dość szybkich i łatwych w realizacji sposobów na poprawę estetyki uśmiechu. Mogą być kompozytowe (tańsze) lub porcelanowe (droższe). W większości przypadków utrzymują się od kilku do kilkunastu lat. Dzięki założeniu licówek można cieszyć się ładnym wyglądem zębów mimo wieku lub przebytych chorób. Taki zabieg może przeprowadzić doświadczony dentysta.
Ile trzymają się licówki?
Jednym z podstawowych zagadnień, jakie interesują osoby zamierzające skorzystać z tego rozwiązania, jest trwałość. Jeśli chodzi ogólnie o licówki trwałość zależy od tego, z jakiego surowca zostaną zrobione i czy osoba będzie później dbała o nie tak jak o własne zęby. Można wybierać pomiędzy dwiema dość łatwo dostępnymi opcjami – kompozytowymi i porcelanowymi. Licówki z kompozytu można kupić już od 250 zł za sztukę, porcelanowe będą odpowiednio droższe.
Jeśli chodzi o licówki kompozytowe trwałość tego rozwiązania szacowana jest na minimum kilka lat. Trzeba liczyć się z tym, że w środowisku jamy ustnej trwałość materiałów skraca się, do tego dochodzi intensywne szczotkowanie, jedzenie i ewentualność uszkodzeń mechanicznych. Po pewnym czasie może okazać się, że licówki nie wyglądają już tak pięknie jak na początku i trzeba będzie je wymienić. Na szczęście jest to możliwe, wystarczy w momencie zauważenia pęknięć lub innych uszkodzeń skonsultować to z dentystą.
Licówki – trwałość czy niska cena?
Nie warto oszczędzać na licówkach i wybierać tańszą opcję, bo w takim przypadku prawie na pewno trzeba będzie myśleć o szybkiej wymianie. Dobrze jest zapytać u dentysty, ile trzymają się licówki wybranego rodzaju. Biorąc pod uwagę licówki kompozytowe trwałość ich jest akceptowalna, więc osoby rozważające ekonomiczne rozwiązanie powinny się na nie zdecydować. Ten rodzaj licówek polecany jest większości osób, które chcą poprawić estetykę swojego uśmiechu.
Nowoczesne licówki z porcelany są jeszcze trwalsze i zdaniem użytkowników prezentują się lepiej, ale wiążą się już z większym wydatkiem. Mając do dyspozycji środki można skonsultować się z dentystą i porównać jeszcze raz wady i zalety obu rozwiązań. Czasami jeden z rodzajów licówek będzie odpowiedniejszy dla danej osoby z przyczyn zdrowotnych. Po założeniu należy odpowiednio dbać o licówki, dzięki czemu prawdopodobnie uda się przynajmniej nieco przedłużyć ich trwałość.