Czym są uprawnienia G2?
Podziel się

Są takie miejsca pracy, gdzie konieczne są odpowiednie kwalifikacje i nabyta wiedza praktyczna. Szczególnie mowa o odpowiedzialnych stanowiskach w firmach, w których należy obsługiwać skomplikowane maszyny elektryczny, gazowe albo cieplne. W niniejszym tekście opiszemy jedne z takich uprawnień. Chodzi o uprawnienia G2.

Nazwa SEP i trzy grupy

Zanim jednak skupimy się na samych uprawnieniach cieplnych G2 oraz przedstawimy, jak wygląda ogólnie sam kurs z nimi związany, najpierw wyjaśnimy inną kwestię. Często bowiem, zaglądając do Internetu, spotykamy się z określeniem: sepowskie uprawnienia G2. Skąd się ono wzięło? Bardzo łatwo odpowiedzieć na to pytanie. Po prostu źródła trzeba szukać w skrócie SEP, który po rozwinięciu oznacza Stowarzyszenie Elektroenergetyków Polskich.

Właśnie powyżej wspomniana organizacja, która działa od dawna w naszym kraju, zajmuje się tworzeniem egzaminów ustnych oraz może następnie wydawać specjalne zaświadczenia w formie certyfikatu. Na owym druku znajdują się wpisane uprawnienia cieplne G2 (nazywane także ciepłowniczymi) albo takie, które zaliczają się do innych grup – G1 (kwalifikacje elektryczne) czy G3 (umiejętności dotyczące eksploatacji urządzeń gazowych).

Odpowiednie rozporządzenie oraz zakres uprawnień G2

Samo szkolenie sep g2 nie trwa długo. Więcej o nim dowiecie się w kolejnym akapicie. Wcześniej warto przybliżyć aspekt prawny, który mówi o tego typu uprawnianiach. Okazuje się bowiem, że informację na temat tego, kto może wykonywać wszelkie zadania bezpośrednio powiązane z instalacjami ciepłowniczymi, zapisano w Rozporządzeniu Ministra Energii w dniu 28 sierpnia 2019 roku oraz w ustawie z 10 kwietnia 1997 roku. Chodzi tutaj o osobę, która posiada niezbędne kwalifikacje potwierdzone przed Prawo energetyczne i wie, jak należy zachować bezpieczeństwo i higienę na danym stanowisku pracy.

W odpowiednich punktach zaznaczono, jaki zakres obejmuje grupa G2. Co ciekawe, nie są tu wymienione tylko zwykłe kotły parowe, ale również reszta urządzeń przeznaczonych do wytwarzania, przesyłania i zużywania ciepła. Wśród nich mamy chociażby: turbiny parowe o mocy powyżej 50 kW, pompy, dmuchawy, urządzenia wentylacyjne i te do magazynowania paliw oraz potężne piece przemysłowe i aparaturę o charakterze kontrolno-pomiarowej.

Szkolenie Sep g2

Oczywiście, aby zdobyć uprawnienia G2, trzeba w pierwszej kolejności zapisać się na kurs. Jeżeli się tego nie zrobi, to nie będzie można przystąpić do egzaminu, a co za tym idzie, być profesjonalnym fachowcem od obsługi, konserwacji, dozoru i montażu urządzeń grzewczych. Szkolenie sep g2 pozwala zainteresowanym osobom na zapoznanie się z szeroką tematyką. Dzięki niemu łatwo mogą one zdać ustny egzamin i otrzymać świadectwo uprawniające do legalnej i dobrze płatnej pracy jako palacz, monter czy serwisant.

Opłaca się poświęcić krótki czas, aby móc pochwalić się tak cennymi kompetencjami, tym bardziej że w Polsce rozwija się sektor energetyczny. Kurs trwa raptem jeden dzień. Warunki dla ludzi chcących w nim uczestniczyć nie są skomplikowane. Wystarczy ukończyć 18 lat oraz szkołę podstawową. Co ważne, wykłady połączone z częścią praktyczną są tak interesujące i intensywne, że nie sposób się na nich nudzić. Należy jednak pamiętać, że uprawnienia cieplne G2 tracą ważność po pięciu latach, dlatego, chcąc kontynuować karierę na dotychczasowym stanowisku, trzeba je odnowić.


Podziel się