Czym jest efekt Godona?
Podziel się

Utrata zęba jest często spotykanym zjawiskiem. Może do niej dojść na drodze głębokich ubytków próchnicowych, wypadków lub chorób dziąseł. Niestety nie jest to jedynie problem estetyczny, jak zwykło się sądzić. Mechanizm, zgodnie z którym zęby są naturalnie umocowane w szczęce człowieka zakłada, że wszystkie zęby są od siebie wzajemnie uzależnione, a ubytek jednego z nich ma wpływ na układ pozostałej części uzębienia. O to jak nazywa się tego typu stan oraz jak mu zapobiec zapytaliśmy wrocławskich dentystów.

Utrata zęba co się dzieje – stomatolog Wrocław

Jak podkreślają dentyści, utrata jednego z zębów nie pozostaje bez wpływu na stabilności pozostałej części szczęki. Sąsiadujące z ubytkiem zęby mogą stopniowo przesuwać się, powodując odsłonięcie ich struktury i osłabienie stabilności. Ryzyko związane z tego typu zjawiskiem to większa podatność na próchnicę odsłoniętych części zęba, a nawet całkowita utrata zęba. Aby zapobiec takiej sytuacji najlepiej jest wypełniać ubytki po ekstrakcji lub wypadnięciu zęba.

Efekt Godona – na czym polega mechanizm wysuwania się zębów?

Efektem Godona nazywany jest stan, kiedy ząb wysuwa się ze swojego naturalnego położenia odsłaniając korzeń. Gdy tracimy ząb naruszona zostaje stabilność całej szczęki. Na przemieszczanie się szczególnie narażone są zęby styczne przeciwstawne, zlokalizowane naprzeciw ubytku. Kiedy ząb styczny wysuwa się ku dołowi, stopniowo wystając poza linię koron pozostałych zębów i powodując dolegliwości bólowe mechanizm ten określany jest przez stomatologów efekt Godona. Skutkami takiego stanu jest zwiększone ryzyko leczenia kanałowego, poważnych stanów próchniczych oraz silnych dolegliwości bólowych, zlokalizowanych w okolicy żuchwy. W skrajnych przypadkach jesteśmy narażeni na całkowitą utratę zęba.

Leczenie efektu Godona – stomatolog Wrocław

Wrocławskie gabinety stomatologiczne posiadają w swej ofercie zabieg korekty długości zęba wysuniętego za sprawą efektu Godona, powstałego gdy tracimy ząb. Odpowiednio wcześnie podjęte leczenie pozwala na przywrócenie zębowi stabilności, wyrównanie sił działających w obrębie żuchwy oraz uniknięcie dalekosiężnych skutków destabilizacji zęba. Aby nie narażać się na działanie efektu Godona, najlepiej zaraz po ekstrakcji zęba wypełnić ubytek stosując leczenie stomatologiczne w postaci implantów, koron lub mostów.


Podziel się