Co zrobić, gdy z zęba wypadnie plomba?
Podziel się

Wypadanie plomb jest dość powszechne – większość osób, która ma wypełnienia, spotkała się już z takim problemem. O czym należy pamiętać, gdy plomba wypadła z zęba?

Osobom chcącym odwiedzić specjalistę jak stomatolog Kraków przedstawia długą listę gabinetów, w których można otrzymać pomoc po wypadnięciu plomby. Najlepiej zrobić to jak najszybciej, ponieważ zwlekanie z wizytą przyczynia się do rozwinięcia próchnicy, co może prowadzić nawet do konieczności wykonania leczenia kanałowego.

Plomba wypadła parę dni po wizycie

Często zdarza się, że nowa plomba w zębie wypada kilka dni po wizycie w gabinecie stomatologicznym. Nie oznacza to jednak, że musiała być nieprawidłowo założona. Może być to również kwestia zaawansowanej próchnicy czy nieprawidłowej higieny po wizycie.

Wypadanie nierzadko dotyczy też plomb tymczasowych, glassjonomerowych, które zakładane są między innymi w przebiegu leczenia kanałowego. Są one dość kruche i mogą uszkodzić się podczas jedzenia twardszych pokarmów.

Gdy plomba wypadnie, konieczny jest dentysta Nowa Huta oraz inne dzielnice w Krakowie dają wtedy możliwość uzyskania szybkiej pomocy.

Wypadanie wypełnień amalgamatowych – „czarnych plomb”

Na wypadanie narażone są także plomby amalgamatowe, inaczej określane jako „czarne”. Wynika to z faktu, że cechują się niskim stopniem adhezji, czyli przylegania do tkanek zęba.

Poszukującym specjalisty jak stomatolog Kraków oferuje gabinety, gdzie można wykonać wtedy nowoczesne, kompozytowe plomby. Są to prywatne gabinety dentystyczne w Krakowie – plomby kompozytowe nie są refundowane przez NFZ.

Uszkodzenie plomby w zębie leczonym kanałowo

Zęby po leczeniu kanałowym mają osłabioną strukturę, dlatego w większym stopniu narażone są na uszkodzenia – pękanie, ukruszenie, wypadanie wypełnienia. Wtedy także trzeba udać się do gabinetu.

Gdy ząb jest znacznie zniszczony, dentysta w Nowej Hucie może umieścić w nim wkład koronowo-korzeniowy, który zapewnia dodatkową stabilność jego całej struktury.

Ile kosztuje założenie nowej plomby?

  • Państwowy dentysta Kraków – bezpłatne są plomby amalgamatowe, czyli „czarne”. Kompozytowe plomby na NFZ przysługują jedynie dzieciom w wieku do 15. roku życia, z zębami mlecznymi, kobietom w ciąży i karmiącym.
  • Prywatny dentysta Nowa Huta i inne dzielnice Krakowa – koszt wykonania nowej plomby to od 150-300 złotych za jeden ubytek.

Zatem wtedy, gdy plomba wypadnie, jak najszybciej potrzebny jest dentysta Kraków to jedno z wielu miast, gdzie można otrzymać pełną pomoc. Adresy gabinetów stomatologów w Krakowie można znaleźć w internecie.


Podziel się