Zakup sprzętu z drugiej ręki
Podziel się

Kiedy chcemy kupić sprzęt z drugiej ręki, zawsze jest to obarczone pewną dozą ryzyka. Bardzo rzadko tak naprawdę wiemy, w jakim stanie technicznym jest przedmiot zakupu. Dotyczy to również wszelkiego rodzaju elektroniki, jak np. monitorów używanych.

Monitory używane – czy warto je kupować?

Jak wspomniano każdy zakup używanych przedmiotów, jest obarczony ryzykiem. Monitory używane oraz inny sprzęt są tanie. Tanie monitory mogą jednak szybko okazać się drogie. Zwłaszcza wtedy, kiedy szybko się zepsują. Kwestie zwrotu od sprzedającego są bardzo problematyczne, ponieważ musimy udowodnić w sądzie, że sprzedający miał pełną świadomość tego w jakim stanie jest sprzedawany przedmiot, a tym samym zawyżył cenę. W przypadku monitorów używanych, pójście do sądu jest w zasadzie bez sensu, ponieważ czas poświęcony na sprawę sądową i możliwe do uzyskania korzyści są niewspółmierne. Są jednak metody na zakupienie sprzętu używanego z dużo mniejszym ryzykiem.

Monitory poleasingowe

Monitory poleasingowe, to jak sama nazwa wskazuje monitory, którym skończył się leaasing. Tanie monitory są pojęciem względnym. Monitory poleasingowe, będą zawsze droższe niż monitory sprzedawane na portalach aukcyjnych, ale większa cena jest rekompensowana między innymi lepszym stanem technicznym.

Monitory używane przez firmy w ramach leasingu, są to sprzęty, które nie są przede wszystkim stare. Leasing w zależności od rodzaju sprzętu trawa określoną długość czasu. W przypadku monitorów czas ten wynosi około dwa lata, co w połączeniu z tym, że nie są one zazwyczaj, przesadnie eksploatowane powoduje, że dostajemy sprzęt dość dobrej jakości.

Jak wygląda sprzedaż elektroniki poleasingowej?

Zazwyczaj po zakończonym leasingu, firma leasingowa ma na stanie sporo sprzętu, z którym nie ma za bardzo co zrobić. Na rynku pojawiły się więc firmy, które ten sprzęt skupują, w celu dalszej odsprzedaży. Nie jest to jednak wszystko.

Sprzęt taki jest najpierw oceniany, a następnie w razie konieczności, naprawiany, serwisowany i czyszczony. Czasem dodaje się do niego lepsze podzespoły, aby był jeszcze bardziej atrakcyjny. Tak przygotowany sprzęt trafia do oferty sklepu z poleasingowymi monitorami, laptopami itp. Nie jest to jednak wszystko.

Używane monitory poleasingowe są droższe, ale cena nie wynika tylko i wyłącznie z tego, że zostały sprawdzone. W zależności od tego, jaki sprzęt kupimy, sklep może nam udzielić gwarancji. Gwarancja dla przykładu może wynieść trzy miesiące, ale równie dobrze może zostać nam zaoferowany np. roczny okres gwarancyjny.


Podziel się