W czasie pandemii zdobądź nowy zawód
Podziel się

Przedłużające się zamknięcie w domach połączone z brakiem stabilności zatrudnienia sprawiają, że rzesze ludzi chcą wykorzystać ten czas na zdobycie nowych kwalifikacji zawodowych. Jednym z popularnych pomysłów jest szkolenie i egzamin sep, pozwalające na pracę z prądem elektrycznym oraz dozór i eksploatację urządzeń elektrycznych. Przeprowadzane online szkolenia energetyczne cennikiem różnią się nieco od tych kursów przeprowadzanych stacjonarnie. Jakie możliwości zawodowe dają zdane egzaminy sep? Czy osoby z tego typu uprawnieniami są potrzebne na rynku pracy?

Jak wygląda szkolenie i egzamin sep online?

Uprawnienia SEP wydawane są przez Stowarzyszenie Elektryków Polskich. Szkolenia przygotowujące do zdania egzaminów odbywają się w wielu miastach Polski. Aktualnie wszystkie z nich zostały przeniesione do Internetu. Dlatego też brak jest jakiejkolwiek rejonizacji. Warto wybrać takie szkolenia energetyczne cennikiem odpowiadające naszym potrzebom. A ceny różnią się pomiędzy ośrodkami. Standardowo, szkolenie przeprowadza wykładowca za pomocą platformy do spotkań online. Część materiałów jest przesyłana kursantom do samodzielnego zapoznania się z nimi. Spotkanie z wykładowcą jest oczywiście momentem gdy kursanci mogą rozwiać swoje wątpliwości, zadać nurtujące pytania. W wielu wypadkach sam wykład uzupełniany jest zadaniami na specjalnej platformie dostosowanej do nauki zdalnej. Również egzamin sep przeprowadzany jest w formie elektronicznej. Dzięki temu nie opuszczając domu, możliwym jest zdobycie zupełnie nowego zawodu, lub rozszerzenie kompetencji o dodatkowe uprawnienia. Wszystko to daje przewagę nad konkurencją na rynku pracy.

Czy uprawnienia sep są pożądane na rynku pracy?

Energetycy wymagani są na wielu stanowiskach pracy. Dlatego w wielu zakładach pracy uprawnienia sep są podstawowym wymaganiem. Pozwalają one na dozór i użytkowanie sprzętów elektrycznych do 1 kV. Osoba z uprawnieniami może również zajmować się instalacjami elektrycznymi i elektroenergetycznymi. Właściwie w każdym przedsiębiorstwie powinna być minimum jedna osoba z odpowiednimi uprawnieniami.

Jak długo ważne są zdane egzaminy sep?

Systemy energetyczne ulegają zmianom. Dlatego też uprawnienia sep nie są dana bezterminowo. Standardowo zdane egzaminy SEP i szkolenia ważne są przez okres pięciu lat. Po tym czasie konieczne jest zdanie ponownie egzaminu. W przypadku większych zmian dotyczących sposobu pracy, przydatnym może być nawet powtórzenie szkolenia po tym czasie. Wszystko po to by zapewnić sobie i współpracownikom bezpieczeństwo.


Podziel się