Szkolenia elektryczne – podstawowe informacje
Podziel się

W dzisiejszych czasach kursy na uprawnienia elektryczne otwierają bardzo duże możliwości zawodowe. Tym bardziej że zdobycie tego rodzaju uprawnień to przepustka nie tylko do pracy elektryka, ale również do wielu innych, bardzo ciekawych i dobrze płatnych zawodów. Warto dowiedzieć się nieco więcej na ten temat.

Kursy na uprawnienia elektryczne i ich podstawowe rodzaje

Szkolenia elektryczne służą do zdobycia uprawnień SEP. Uprawnienia te dzielą się na różne kategorie, więc siłą rzeczy dostępne są też kursy różnego rodzaju. Główne kategorie uprawnień SEP to E i D. E umożliwia montaż, rozbudowę, dozór i naprawy instalacji elektrycznych, a kategoria D dotyczy wyłącznie ich dozoru. Oprócz tego uprawiania dzielą się jeszcze na kategorie G1, G2 i G3. Związane są one z różnymi typami instalacji elektrycznych (zwykłymi, a także związanymi z sieciami ciepłowniczymi i gazowymi). Dodatkowo każda z kategorii G dzieli się na specjalistyczne podkategorie.

Jak można ukończyć szkolenia elektryczne?

Droga do ukończenia szkolenia jest bardzo prosta. Kursy elektryczne dostępne są dla wszystkich. Nie jest potrzebne wykształcenie techniczne, a jedynie ukończenie osiemnastu lat i wykształcenie podstawowe. Kursy prowadzone są przez wiele firm, a więc znalezienie czegoś w dogodnym terminie nie powinno stanowić większego problemu. Dostępne są zarówno kursy stacjonarne, jak i online. W tym drugim przypadku część zajęć organizowanych jest zdalnie. Aby dostać się na kurs wyższego poziomu, najpierw trzeba zdobyć uprawnienia podstawowe. Wszystkie kursy kończą się egzaminem przed komisją SEP.

Dlaczego kursy elektryczne to coś, czym warto się zainteresować?

Istnieje wiele powodów, dla których kursy elektryczne powinny cieszyć się zainteresowaniem. Przede wszystkim są to większe możliwości zawodowe. Duża emigracja specjalistów na zachód spowodowała, że ludzie z uprawnieniami SEP są poszukiwani na rynku pracy i dobrze opłacani. Zdobycie specjalistycznych uprawnień otwiera czasami drogę do zawodów, w których zarobić można naprawdę sporo. Oprócz tego warto pamiętać też o tym, że wielu pracodawców ceni sobie pracowników, którzy się rozwijają. Często tego rodzaju inicjatywa po stronie pracownika może prowadzić do awansu na bardziej odpowiedzialne i lepiej płatne stanowisko. Z całą pewnością kursy SEP są czymś, czym warto się zainteresować.


Podziel się