Ortodoncja – wszystko, co warto o niej wiedzieć
Podziel się

W ostatnich latach zarówno w Polsce, jak i na świecie, znacznie wzrosło zainteresowanie usługami ortodontycznymi. Coraz więcej osób przykłada dużą wagę do estetyki swojego uzębienia i chętnie odwiedza tego typu gabinety. Czym właściwie zajmuje się ortodoncja? Co warto o niej wiedzieć?

Czym jest ortodoncja?

Ortodoncja zaliczana jest do jednej z ważniejszych gałęzi stomatologii. Główną rolą lekarzy tej specjalności jest poprawa estetyki wyglądu jamy ustnej poprzez usunięcie wszelkich nieprawidłowości związanych ze zgryzem oraz kośćmi szczęki i twarzy. Tyłozgryz, przodozgryz, przodożuchwie, diastema, krzywo ustawione względem siebie zęby – to tylko niektóre z przyczyn wizyt u specjalisty. Ortodonta Łódź przeprowadza leczenie dostosowane do każdego pacjenta, dbając o to, aby efekty pojawiły się w jak najkrótszym czasie. Warto pamiętać, że cały proces ma na celu nie tylko poprawę wyglądu. Krzywe zęby nie sprzyjają bowiem prawidłowemu mówieniu, gryzieniu czy oddychaniu.

Ortodoncja Łódź – kto może skorzystać?

Wielu pacjentów zastanawia się, dla kogo przeznaczone są tego rodzaju usługi. Ortodoncja Łódź zapewnia leczenie każdego pacjenta, bez ograniczeń wiekowych. Warto pamiętać jednak, że zupełnie inaczej przebiegać może terapia u kilkuletnich dzieci, a inne metody stosowane będą u osób dorosłych. Najczęściej dolna granica wiekowa obejmuje maluchy, u których rozpoczął się już etap wyrzynania stałego uzębienia. Ortodonta Łódź przyjmuje także osoby starsze, nawet w podeszłym wieku. Kluczowa jest jednak wizyta konsultacyjna i zapoznanie się z konkretnym przypadkiem wady. Dopiero na tej podstawie specjalista może oszacować czas trwania terapii ortodontycznej.

Aparat ortodontyczny Łódź – który?

Każdy, kto zgłosi się do gabinetu ortodontycznego w Łodzi, zostaje poddany diagnozie, a następnie doborowi optymalnej metody leczenia. Terapia przeprowadzana jest poprzez wykorzystanie aparatów korygujących. Akcesoria tego rodzaju mogą posiadać rozmaite formy – w zależności m.in. od wieku pacjenta i typu wady. Ruchome wersje stosowane są głównie u dzieci poniżej 11-12 roku życia. Z kolei stały aparat ortodontyczny Łódź to opcja dla nastolatków i osób dorosłych. Oba rozwiązania różnią się konstrukcją i sposobem noszenia (modele ruchome można zdejmować). Zazwyczaj noszenie aparatu stałego trwa około dwóch lat, chociaż oczywiście wszystko zależne jest od stopnia zaawansowania wady. Ortodonta Łódź poleca również przezroczyste, ruchome nakładki korygujące. W tym wypadku ważna jest konsekwencja i systematyczność noszenia.


Podziel się