Jak wyglądają poszczególne etapy leczenia kanałowego?
Podziel się

Leczenie kanałowe jest jedną z najbardziej skutecznych, a zarazem najbardziej skomplikowanych metod leczenia stomatologicznego. Polega ono na usunięciu zainfekowanej miazgi, a następnie założeniu specjalnej wkładki, która zastąpi usunięty materiał. Leczenie kanałowe wymaga wielu kroków, a cały proces może trwać nawet kilka wizyt w gabinecie stomatologicznym.

Leczenie kanałowe (endodoncja) to zabieg stomatologiczny, który polega na usunięciu miazgi (czyli żywej tkanki zęba) i oczyszczeniu i wycięciu kanału (przestrzeni w korzeniu zęba), aby zapobiec rozprzestrzenieniu się zakażenia z zęba. Po usunięciu miazgi, kanały są następnie wypełniane materiałem wypełniającym, takim jak gutaperka, aby zabezpieczyć ząb przed kolejnym zakażeniem.

Etapy leczenia kanałowego

1. Diagnostyka i przygotowanie

Pierwszym krokiem jest dokładna diagnostyka stanu pacjenta. Stomatolog przeprowadza badanie kliniczne, by określić wszystkie objawy. Następnie wykonuje zdjęcie rentgenowskie, aby lepiej zdiagnozować problem. Po dokładnym przeanalizowaniu stanu zęba, stomatolog przygotowuje go do leczenia kanałowego, wycina zębinę i usuwa zainfekowaną miazgę.

2. Dezynfekcja i wypełnianie kanału

Następnym krokiem jest dezynfekcja kanału. Lekarz stosuje specjalne preparaty, aby usunąć wszystkie bakterie i bąbelki powietrza. Po dokładnym wyczyszczeniu kanału, wypełnia się go specjalną masą wypełniającą. Na koniec może być konieczne zastosowanie specjalnych narzędzi do zakleszczenia wypełnienia w kanału.

3. Nadbudowa zęba

Po wypełnieniu kanału, stomatolog może zdecydować się na wykonanie nadbudowy zęba. Nadbudowa polega na wykonaniu specjalnego koronki, która zastąpi uszkodzony ząb. W zależności od stanu zęba, może być to korona ceramiczna, metalowa lub kompozytowa.

4. Ostateczne wypełnienie

Gdy korona zostanie wykonana, stomatolog wypełnia ostatecznie kanały materiałem wypełniającym. Ma to na celu zapobiegnięcie infekcji oraz zapobiegnięcie dalszemu uszkodzeniu zęba.

Leczenie kanałowe jest skuteczną metodą leczenia stomatologicznego, która pozwala na ratowanie zębów, które inaczej musiałyby zostać usunięte. Jeśli choroba zęba sięga głębiej, należy podjąć się leczenia z użyciem mikroskopu. Zobacz przykładowo: leczenie kanałowe pod mikroskopem Kraków. Jeśli pacjent regularnie odwiedza stomatologa, może uniknąć bolesnego leczenia, a jednocześnie zachować zdrowie i estetykę swoich zębów.


Podziel się