Dlaczego warto zrobić uprawnienia SEP?
Podziel się

Stowarzyszenie Elektryków Polskich wspiera działania polskich elektryków, ale także monitoruje ich pozycję na rynku pracy. Ta organizacja wydaje także uprawnienia sepowskie, które są jednymi z ważniejszych dla osób, które chcą wykonywać zawód elektryka. Czym są SEP uprawnienia? Jak można je zdobyć?

Uprawnienia SEP – co to takiego?

Można wyróżnić trzy rodzaje uprawnień sepowskich. Pierwsze z nich określone są symbolem G1 i przeznaczone są dla osób, które będą zajmować się w swojej pracy urządzeniami, instalacjami i sieciami elektroenergetycznymi przesyłającymi, zużywającymi i wytwarzającymi energię elektryczną. Drugim rodzajem są uprawnienia G2 cieplne. Skierowane są do osób, które będą pracować przy urządzeniach cieplnych. Ostatni rodzaj to G3, czyli uprawnienia gazowe skupiające się na osobach pracujących przy urządzeniach zużywających czy przetwarzających paliwa gazowe.

Kiedy warto zdobyć SEP uprawnienia?

Szkolenia SEP skierowane są do osób, które chcą zdobyć pojedyncze lub wszystkie uprawnienia. Dzięki nim można przyswoić bardzo dużo wiedzy, a także mieć uprawnienia, które pozwalają zdobyć znacznie więcej zleceń w branżach związanych z urządzeniami elektroenergetycznymi, cieplnymi czy gazowymi. Każda osoba, która zdobędzie takie uprawnienia, będzie mogła pracować i nadzorować urządzenia pod napięciem do 1kV. Można zdecydowanie podnieść swoje kwalifikacje, które są dobrze postrzegane przez pracodawców. Mając uprawnienia sepowskie, można także więcej zarobić, gdyż właściciele firm doceniają osoby, które się szkolą i podnoszą swoje umiejętności zawodowe.

Gdzie można zapisać się na kursy SEP?

Szkolenia z zakresu SEP odbywają się praktycznie na terenie całej Polski. Należy jednak pamiętać, aby wybrać placówkę certyfikowaną, w której zatrudnieni są specjaliści zrzeszeni w Stowarzyszeniu Elektryków Polskich. Samo szkolenie trwa jeden dzień. Można w ciągu tego szkolenia zdobyć uprawnienia sepowskie G1, G2 lub G3, a także wszystkie na raz. Po zakończeniu kursu każdy uczestnik musi podejść do egzaminu. Jeśli egzamin zostanie pozytywnie zaliczony, to kandydat otrzymuje świadectwo potwierdzające zdobycie uprawnień SEP. Należy pamiętać, że takie uprawnienia są ważne jedynie przez 5 lat, a więc po upływie tego terminu należy ponownie zdać egzamin. Warto także zapisać się znów na kurs, aby zaznajomić się z nowościami i przepisami.


Podziel się