Co zrobić, gdy po usunięciu zęba pozostanie w dziąśle część jego korzenia?

Usunięcie zęba zawsze jest ostatecznością. Dentyści z reguły starają się uratować każdy ząb. Niestety nie zawsze jest taka możliwość. Zbyt chory ząb trzeba po prostu usunąć. Zdarza się jednak, że po usunięciu pozostają w dziąśle fragmenty korzenia zęba. Co zrobić w takiej sytuacji? Konieczny jest chirurg stomatolog Tychy
Dentysta nie zawsze ma możliwość usunięcia samego korzenia
Dentysta po ekstrakcji zęba widzi jak on wygląda i czy jest w całości. Jeśli brakuje fragmentu korzenia oznacza to jedno – został w dziąśle. Wbrew pozorom, usunięcie samego korzenia nie jest już takie proste. Dentysta nie zawsze może to zrobić. Jeśli korzeń pozostał, nie musi to oznaczać błędu dentysty, tak się po prostu czasami zdarza. Korzeń usuniętego zęba nie powinien jednak w dziąśle pozostawać. Może to bowiem prowadzić do stanów zapalnych dziąsła, ropni i innych problemów. Rzadko kiedy też korzeń sam wypada z dziąsła. Taki korzeń musi usunąć chirurg stomatolog Tychy.
Na czym polega usunięcie pozostałości korzenia zęba?
Chirurg szczękowy Tychy bez wątpienia zleci prześwietlenie, by zobaczyć jak duży fragment korzenia pozostał i w jakim miejscu. Z pewnością chirurg dentysta Tychy będzie zmuszony naciąć dziąsło, dopiero wtedy bowiem będzie mógł dostać się do korzenia, który pozostał. Najczęściej takie usunięcie korzenia nie kończy się na jednej wizycie. Na nacięte dziąsło chirurg szczękowy Tychy będzie bowiem musiał założyć szwy, a później je zdjąć.
Chirurg szczękowy Tychy z pewnością zaleci pacjentowi zimne okłady na nacięte dziąsło lub po prostu na policzek. Chirurg dentysta Tychy musi bowiem często wykonać dość duże nacięcie, którego gojenie się nie będzie łatwe i może być związane z obrzękiem i dolegliwościami bólowymi. Pacjent bez wątpienia będzie musiał też na wiele dni powstrzymać się od gorących pokarmów, gryzienia tą częścią żuchwy, a nawet od znacznego wysiłku fizycznego, który może spowodować krwawienie zranionego dziąsła.
Postępowanie po zdjęciu szwów na dziąśle
Po zdjęciu szwów na dziąśle, pacjent jeszcze przez jakiś czas będzie musiał ostrożnie traktować to miejsce i uważać przy myciu zębów, by dziąsła dodatkowo nie podrażnić. Najczęściej jednak taka ostrożność zalecana jest najwyżej przez kilka dni. Gdy dziąsło się wygoi, można zrezygnować z ograniczeń, choć z uwagi na brak zęba, przez cały czas trzeba zachować ostrożność przy gryzieniu pokarmów tą częścią żuchwy. Zbyt silne nagryzanie pokarmów może bowiem spowodować rany na odsłoniętym dziąśle.