Do czego są potrzebne sepowskie uprawnienia?

Praca z urządzeniami, które opierają się na elektryce, wykorzystaniu technologii cieplnych lub gazowych do najłatwiejszych nie należy. Trzeba naprawdę znać się na rzeczy, aby nie zaszkodzić sobie i innym. Dlatego przydatne są uprawnienia sep. Bez nich wielu urządzeń i instalacji nie można nawet dotykać, gdyż grozi to kalectwem lub nawet śmiercią. Przemysł opiera się właśnie na tego typu sieciach i maszynach, dlatego pracownicy posiadający sepowskie uprawnienia są na wagę złota. O co dokładnie chodzi?
Co to jest sep i jakie uprawnienia można zdobyć?
Skrót sep oznacza po prostu Stowarzyszenie Elektryków Polskich. Ogólnie rzecz ujmując, można by powiedzieć, że chodzi zatem o uprawnienia elektryczne, ale sepowskie uprawnienia mają o wiele szerszy zakres. Są to uprawnienia robione w różnych kategoriach. G1 oznacza uprawnienia do pracy z instalacjami i maszynami elektroenergetycznymi, G2 z cieplnymi, zaś G3 z gazowymi. Najbardziej cenieni są oczywiście fachowcy, którzy mają kwalifikacje we wszystkich trzech kategoriach. Nie są one aż tak trudne do zdobycia, gdyż wiele firm oferuje kursy łączone. Można je odbyć w ciągu zaledwie kilku dni, a nawet w jeden dzień przy dobrej organizacji. Istnieje możliwość odbywania kursu w formie wirtualnej.
Uprawnienie sep – na jak długo i gdzie obowiązuje?
Kursy kończą się egzaminem teoretycznym i praktycznym. Dopiero po ich zdaniu kursant otrzymuje uprawnienie sep w jednej bądź kilku kategoriach i może niemalże od razu podjąć pracę na stanowisku, o które się starał lub które obiecano mu w zakładzie pracy, który go zatrudnia. Uprawnienia są ważne przez okres 5 lat. Obowiązują one nie tylko w Polsce, ale także na terenie całej Unii Europejskiej, więc nawet, jeśli ktoś postanowi wyjechać do pracy za granicę, będzie mógł posługiwać się dokumentami i będą one respektowane. To częsta praktyka, że firmy polskie wysyłają pracowników do pracy za granicę w celu wykonania określonych zadań lub projektów.
Czy sepowskie uprawnienia może zlecić pracodawca?
Pracodawcy jak najbardziej motywują swoich pracowników do zdobycia wyższych kwalifikacji. W wielu firmach sepowskie uprawnienia są wymagane do awansu, a nawet do utrzymania posady. Plusem jest to, że wówczas najczęściej pracodawcy biorą na siebie ciężar opłacenia kursów lub zwracają pieniądze pracownikom, którzy opłacili kurs we własnym zakresie.